Našli se viníci drahé elektřiny. Mohou za to Bursík, Moldan a Ambrozek

Autor: Jiří Hanzlíček | Publikováno: 10.3.2013 | Rubrika: Ekonomika
bursik

Bude někdo za fotovoltaiku alespoň  morálně potrestán?

 

 Po dlouhé době mlčení o negativních dopadech solárního boomu, se konečně naši politici začínají ozývat. Například současný politický šéf ministerstva průmyslu a obchodu Martin  Kuba  pro Hospodářské noviny prohlásil, že zákon o podpoře obnovitelných zdrojů neměl být nikdy přijat. Stát se v něm zavázal k masivní podpoře technologií, které nejsou dostatečně tržně rozvinuty.

Není tajemstvím, že dnešní majitelé solárních elektráren nejsou podnikatelé, ale těží pouze z nepromyšlené lidské hlouposti. Postačí  jim po zbývající dobu 13 let pouze čerpat dotované prostředky, které jim splácejí občané a průmysl.

Nesmyslná a demagogická propagace podpory zelené energie se zrodila u zelených v roce 2000 v Německu. Následně byla podpořena jednou z mnoha nedomyšlených směrnic Evropské unie. Nepřikazovala však, že se musí u členských zemí podpora natvrdo začlenit do  legislativy  formou zákona. Řada zemí Evropské unie si proto počínala s mírou podpory velmi obezřetně.

Nikoliv u nás, kde omezeně a zeleně smýšlející lidovecký ministr životního prostředí Libor Ambrozek prosadil do závazného legislativního plánu práce vlády řešení výhradně formou zákona. Okamžitě se nabízené příležitosti chopil jeho zelený poradce Bursík. Sepsal velmi  populistický zákon po vzoru Německa, který svým „myšlením“ náležitě vylepšil vyššími výkupními cenami pro fotovoltaiku a větrníky. Z dikce kompetenčního zákona bylo pak vedle ministerstva životního prostředí i okrajově věcně spolupracující ministerstvo průmyslu, které marně protestovalo v připomínkovém řízení. Zákon byl schválen v roce 2005 vládou a parlamentem  na dobu 20 let. Nutno připomenout další významnou osobu nepovedeného seriálu. V senátu  byl zákon schválen po silné mediální masáži ideologickým nadšencem Bedřichem Moldanem.

Výše uvedené tři osoby byly základním trojlístkem rodícího se ekonomického a národohospodářského maléru. Při konečné bilanci sečtených škod by se na ně nemělo  zapomenout. Rozhodujícími a smutnými účastníky byli v průběhu let zákonodárci a politici prakticky všech parlamentních stran.

Jaké je dnes s ohledem na  přijatý zákon omezené řešení? Kvůli výkupním cenám elektřiny ze solárních elektráren podala šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková trestní oznámení na bývalé vedení úřadu. Ministr Kuba chce, aby trestní oznámení bylo řádně prošetřeno a aby se minimalizovaly náklady na tyto zdroje a u dalších viníků musí dojít k jejich potrestání.  Nedomnívám se však, že se tím mnoho dosáhne. Navíc je zde reálná hrozba arbitrážních řízení „poškozených“ solárníků na stát za dodatečnou 26 procentní daň.Pouze doplňuji. Na ideologické zelené nesmysly  již dnes ekonomicky začíná doplácet Německo a bohužel  i celá Evropská unie.

RNDr. Jiří Hanzlíček, bývalý poradce ministrů průmyslu

 

Čtěte také:

Slovníček evropských levicových pojmů - 11. Obnovitelné zdroje energie

Největší polistopadové zvětšení cen elektřiny má na svědomí Kalousek, ČSSD a Evropská unie

Zelení nás chtějí fotovoltaickou sluneční energií ožebračit. Zaplatí za nás elektřinu?

Klaus: Ekonomie nic jako obnovitelné zdroje nezná. Za fotovoltaiku zaplatíme

Solární tunelování. To není vědecký pojem, ale praxe novodobé mafie

Solární elektrárny? Zase si někdo pod dohledem státu namastil kapsu

„Zelené" dotace? Za takové zákony by mělo být vězení

Kolik nás bude stát globální oteplování?

Klíčová slova: EU  | ekologie  | zelení  | ekonomika
3411 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Čtěte také

euPortal.cz

Katolický historik: Odpadlík Halík nemá s křesťanstvím nic společného, má islámskou sektu. Imigranti chtějí ovládnout Evropu, máme právo na obranu jako za křížových výpravV Miláně je Mohammed nejčastější jméno novorozenců. To samé platí v Londýně, ve čtyřech největších holandských městech i jinde v Evropě, od Bruselu po Marseille. Toto nás čeká...Díky odvážné televizi Prima. Nenadávej na Putina, když máš křivou hubu...Průkopníci církevního rozvratu. Budou ve Vatikánu transsexuální toalety? Souvislosti mezi homosexualitou a pedofilií, když církví otřásaly sexuální skandály...A jejda. Tak tady je výpis z archivu o kontaktech Tomáše Halíka s StB. No, podívejte se sami...

euServer.cz

Žádný český vlastenec nesmí podporovat válku s Ruskem!Poslanecká sněmovna zažila svůj nejostudnější den. Při volbách na to vzpomeňme...

ePortal.cz

Rozvinul se nám tady takový nešvar. Pojďme s tím konečně něco dělat!Mladá žena se vracela domů nad ránem. Potkala migranta a dál...už raději nečtete

Eurabia.cz

Fejk jako bejk: Německá média o imigrantech prostě lhala!TO JSME SI DOVOLILI DOST - ZAKOTVIT DO ÚSTAVY PRÁVO A POVINNOST BRÁNIT SVOU VLAST!

FreeGlobe.cz

Americké lekce demokracie ve střední Asii: ChaosPodnikání v nové Evropě! Prodavač v kleci a bez mačety ani ránu (+ foto)

Nezdravi.cz

Olivový olej zlepšuje paměť! Může také léčit nemoci?Čím víc jíš, tím víc hubneš! Potraviny se zápornými kaloriemi

eOdborar.cz

Lidovecký ministr požaduje dovoz levné pracovní síly, která má makat za pár šupů ...TOP09 nehájí zájmy Čechů, ale německých firem a německé vlády!

ParlamentniListy.cz

Kdo nectí zvyklosti země, riskuje, že dostane přes hubu! F. R. Čech vystoupil rázně proti burkinám. A dodal: Když vidím billboard, kde si dva chlapi jezdí jazykama v hubě...Opusťme politickou korektnost. Politici imigraci nezamezí, v tom byznysu jedou také. Itálie to roky podporovala. Mafie, nechutnost, promlouvá bezpečnostní expert
Institut Václava Klause
Omlouváme se, data jsou dočasně nedostupná
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění