Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích

Autor: Václav Klaus | Publikováno: 28.12.2006 | Rubrika: Politika
Ilustrace

Chceme opravdu vážnou diskusi o nás samotných, o naší zemi, o naší zahraniční politice, o našem místě v Evropě, nebo chceme pouze za každou cenu nalézt záminku k politickému útoku? K tomu prvnímu jsem kdykoli připraven, to druhé rezolutně odmítám. Reakce některých politiků a novinářů na mou jednu větu na tiskové konferenci ohledně pana Schwarzenberga je tím druhým a bohužel ne tím prvním. Proto musím zareagovat stejným způsobem.

Zpráva o navržení Karla Schwarzenberga na post ministra zahraničí České republiky mi opravdu vyrazila dech, a proto jsem při jednání s předsedou vlády i na následné tiskové konferenci reagoval tak, jak jsem reagoval. Nebylo to proto, že tato věc se mnou nebyla nijak předběžně konzultována. Moje výhrady mají věcný obsah, který nijak neskrývám a který jsem připraven obhajovat.

Možná jsem ve své rodině, v Kanceláři prezidenta republiky a mezi svými přáteli různých občanských profesí a intelektuálního zázemí obklopen jen a jedině přitakávači, ale musím konstatovat, že ode všech z nich se mi dostalo stejně užaslých a nechápajících reakcí na tuto nominaci jakou byla reakce moje. Přiznám se, že mi tato jejich reakce můj názor jen potvrdila a posílila.

Chtěl bych zdůraznit i to, že z mé strany nešlo a nejde o apriorní nesouhlas s osobou senátora Schwarzenberga jako potenciálního člena vlády, protože mi jde výlučně o vhodnost jeho jmenování právě na konkrétní post ministra zahraničních věcí. I to je důležité, protože z toho plyne, že to není výraz mého hodnocení Karla Schwarzenberga jako takového. Prosím, aby i toto vzali všichni moji kritikové vážně.

Uvedu některé konkrétní argumenty, které – o tom jsem přesvědčen – sdílí i značná část naší veřejnosti.

Asi se shodneme na tom, že každý náš ministr zahraničí musí jasně, ostře a z vlastního přesvědčení zastávat a hájit zájmy, postoje a priority České republiky. Z toho vycházím. Obávám se však, že něco takového není možné – ale nijak ho za to nekritizuji – očekávat od člověka, který je s naší zemí (byť nedobrovolně) spojen pouze menší částí svého života (a musím dodat, že i jen částí svého majetku), který je vůči zahraničí vázán řadou dalších loajalit, a který s normálním životem občanů této země přišel do styku pouze částečně a okrajově.

Pan senátor Schwarzenberg sice nemá rakouské (ale švýcarské) občanství, jak jsem si myslel, ale v Rakousku prožil daleko větší část svého života než u nás a tato země je pro něho druhým domovem. Ve Vídni většinou i bydlí a ne náhodou jej telefonická nabídka na tento vládní post zastihla právě tam. Pro mne to je věc relevantní.

Použil jsem výraz „křehkost česko-rakouských vztahů“. Ta je skutečností, kterou každý člověk, který má oči otevřené, vidí a která se leckdy dost dramaticky projevuje v pohledu na minulost, na jadernou energetiku, na svobodný pohyb pracovních sil, atd. Vyřešení otázek tohoto typu nelze dosáhnout zamlžením a smícháním rakouských a českých pozic. Proto vidím jako problém, že by na postu šéfa české diplomacie byl člověk objektivně motivovaný existující dvojí osobní, resp. občanskou loajalitou. Česko-rakouské vztahy potřebují jasné vymezení, otevřenou diskusi a důsledné prosazování českých zájmů.

Týká se to samozřejmě nejen Rakouska. Prosazování českých zájmů ve světě i v Evropě nelze dosáhnout sázkou na euroobčanství našich reprezentantů v nejvyšších státních funkcích. Dnešní Evropa vyžaduje reprezentanty, kteří žijí život země, jíž reprezentují, kteří chápou zájmy, potřeby a názory jejích občanů a kteří je sdílejí. Pouze tak je možné je obhajovat a prosazovat.

Post ministra zahraničí je ve vládě jedním z nejvýznamnějších. Musí vyjadřovat politiku vlády a politiku většiny, která za ní v Parlamentě i společnosti stojí. Ministr zahraničí nemá přicházet z okraje politické scény a reprezentovat její menšinovou část. Musí být reprezentantem rozhodujících sil tvořících vládu, a musí mít jejich důvěru. Myslím, že tomu tak v případě pana Schwarzenberga není.

Senátor Schwarzenberg byl na tento post nominován stranou Zelených. To je strana s výrazně menšinovými, v mnoha oblastech extrémními názory. Považuji za nevhodné, aby tak zásadní a dlouhodobá agenda, jakou je zahraniční politika, byla předurčována postoji strany disponujícími pouhými šesti poslanci ve sněmovně. Pokud by eventuálně pan Schwarzenberg svými politickými názory tuto stranu nerespektoval, potom nechápu smysl jeho nominace touto stranou.

Moc bych prosil, abychom o těchto věcech vážnou diskusi skutečně vedli.

Václav Klaus, Mladá fronta Dnes, 28.12.2006

www.klaus.cz

7137 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
Komentáře


Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(Václav, 29.12.2006 8:37:58)
Odpovědět
Nevíte někdo, proč senátorovi říkají antikomunisté "rakouský bankrotář?"
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(ricci, 29.12.2006 20:17:10)
Odpovědět
Myslím, že Klaus ví co říká. Nemám vůbec nic proti české šlechtě a už několikrát jsem na tomto euportálu řekl, že považuji konstituční monarchii za velice pevný a dobrý státní útvar. Také bych neměl problém být roayalistou. Jenomže v dnešní době se obávám, když se podíváme třeba na Anglii, že ani tento sytém vládnutí není zárukou.
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(tomik, 30.12.2006 0:38:50)
Odpovědět
Nějak jsem z vašeho přispěvku nepochopil, proč by někdo se šlechtickými předky nemohl být ministrem.
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(ricci, 30.12.2006 12:28:55)
Odpovědět
Chtěl jsem pouze vyloučit předpojatost. Ve svém okolí znám dost lidí, kteří nemají rádi šlechtu. Mě šlechta nevadí, ale Schwarzenberg by asi opravdu hájil spíše evropské zájmy
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(Dan, 30.12.2006 16:48:54)
Odpovědět
je třeba si uvědomit, že švrcnberg je euroobčanem se vším všudy, zejména proto nevyhovuje klauzovým představám o vládě složené z nacionalistických čížků, pokud možno pražáků.

Já si myslím, že naopak evropan na postu šéfa české diplomacie může být velkým přínosem a může znamenat vylepšení obrazu nacionalistického a euroskeptického česko v Evropě, obrazu, za jehož marast vděčíme především komunisty dosazenému prezidentu, Václavu Klausovi.
neznám švarcnberga jako člověka, nedovedu tedy pousudit jeho schopnosti a vhodnost na tuto funkci, co se však týká jeho evropanství, či jeho šlechtického původu, nemůžou tyto věci býti naškodu, ale spíše naopak !
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(tomik, 30.12.2006 19:30:48)
Odpovědět
Perfektně jste vystihnul pohled servilnich europtimistů. Podle mně náš politik, mebo státni úředník je především náš zaměstnamec, musí pracovat pro nás a zodpovídat se nám. Děsim se euroservilních hňupů, které tím pádem mají v EU rádi. Eurorealisti z ODS jsou nejlepši zárukou, že si s námi v EU silnější nevytřou p...
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(Dan, 31.12.2006 19:07:48)
Odpovědět
Tak mně je narozdíl od vás úplně jedno kdo pro mě dělá, ale zajímá mě jak to dělá, výsledky jeho práce.
Ty jsou v případě našich národních politiků, katastrofální.
Jelikož nejsem nacionalista, nejsem takto omezen jako Klaus či Vy..
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(levi, 31.12.2006 20:19:24)
Odpovědět
Dane važte slova to co plodíte je trapné.
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(Dan, 7.1.2007 0:07:21)
Odpovědět
to zní jako od nadřazeného komoušského soudruha..
ne tati, je svoboda projevu a ty mě nebudeš peskovat za moje názory, jasné ?!?

Vše co píšu, za tím si stojím a nepotřebuju tvoje rady, věnuj se radši sám sobě ..
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(Josef, 30.12.2006 20:13:30)
Odpovědět
Ja podle clanku myslim, ze panu prezidentovi vice vadi, ze Svancenberg, zil v zahranici, nastesti jen ve Svycarsku a v Rakousku a ne, ze je slechtickeho puvodu. Kdyby zil na priklad v USA, tak by se v Cesku rozcilili uplne vsichni! Pan prezident si asi neuvedomuje, ze podepsanim vstupu do EU se CR zrekla suverenity a i otazky zahranicnich veci predala Bruselu. V zajmu jednotne zahranicni politiky, funkce ministra zahranici je cist a uplatnovat nova bruselska direktiva. Ta sama funkce ceka na ministerstvo financi po prijeti Eura, Obrany po vytvoreni evropskych jednotek rychleho nasazeni, a dalsich ministerstev. Narod se demokratickou volbou stal clenem EU a tim se zavazal udrzovat pravidla tohoto klubu, ktera se vytvari demokratickym hlasovanim nasi politicke reprezentace v Bruselu.

Jinak obcane meli moznost se stat ceskym "Svycarskem" a do EU nevstupovat! Utvorit tri kantony - Cechy - Morava - Slovensko a jet podle svycarskych pravidel, ktere uz maji davno vypiplane a slouzi trem vice rozdilnym etnikum, nez jsou Cesi, Moravaci a Slovaci.

Problemy pochopit direktiva maji i britsti obcane, kde odbornici predpovidaji ze to vezme deset let je plne privest do EU. Hlavne co se tyce meny, kralovske NAVY a predani rozhodovani o zahranicnich zalezitostech Bruselu, kde si zadny Anglican nedovede ani predstavit, ze by kralovskemu lodstvu velel nemecky, nebo francouzsky admiral. Prvni ukol podle odborniku je vytrhnout UK z americkych vlivu, coz se vzhledem k valce v Iraku zacina darit.

Nejhure se ale dari tvorit euro-obcany jako je Dan. EU komise si myslela, ze nejlepe se sjednoti EU, kdyz se ji vytvori nepritel, v tomto pripade Americane a proto ta silna vseobecna masaz antiamerikanizmem ve zdelovacich prostredcich v cele EU. Putin s jeho imperialistickymi ambicemi je sice vetsi nebezpeci, ale toho si nesmi EU rozlobit, protoze ma ruce na kohoutkach od plynu a ropy!
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(Josef, 31.12.2006 3:14:20)
Odpovědět
U Schwarzenberga mi oniklo "ch" omlouvam se.
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(Evropan Jirka, 31.12.2006 11:12:04)
Odpovědět
To Švýcarsko, Josefe...je fajn narazit na někoho, kdo vidí věci podobně. Zaráží mě, jak málo se o něm mluví, přitom je to jasná a životaschopná alternativa k tomu bruselskému socialistickému šílenství. Minimální stát, produktivní ekonomika (nejen banky, jak si mnozí naivkové myslí). Jsou - li moje čísla správná, např. nezaměstnanost tam od roku 1945 nikdy nepřekročila 5 procent. V ostatní Evropě prostě nepředstavitelné .
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(ricci, 31.12.2006 12:38:17)
Odpovědět
Ano Dan to přesně popsal co by pan Scharzenberg mohl být. Nezpochybňuji Schwanzernbergovu noblesu a slušnost. Ale já nejsem ani čížek, ani nacionalista. Česká povaha mě spíše vadí. Přesto jsem silně přesvědčen, že nepotřebujeme, živit další aparát, že nepotřebujeme, aby o nás rozhodoval někdo kdo tu nežije, není čech, je mu v podstatě jedno kdo jsme a nic o nás neví. Byl jsem docela pobaven průzkumem v eu . Francouzi ani neví kde pořádně česko leží. Angličané si nás pletou s poláky nebo rusy. Dokonce spoustu francouzů ani neví, že jsme členy EU. Tak proč bychom měli být bezvýznamnou provincii. Námitky typu, že jsme stejně bezvýznamní byli i před tím neobstojí. Některé malé státy dokázali, že je o šikovnosti. Velké rusko má neuvěřitelně velké nerostné bohatství a přitom ho vůbec neumí využít ve svůj prospěch. Dan zase plive jed jenom proto, že má někdo opačný názor.
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(ricci, 31.12.2006 12:43:49)
Odpovědět
Podle Dana /trochu nadszazuji/ může být v česku ministrem zahraničí kdokoliv kdo je z evropy. To mi připomíná výměnu manželek v televizi. Dan vpodstatě tvrdí, že on může žít s jakoukoli ženou na světě, že je úplně jedno, jestli je to černoška, američanka, nebo japonka. Že to vůbec nemá vliv na komunikaci, kvalitu manželství a podobně. Jenomže evropan jako státnost neexistuje, Slovo evropan jsem používal jako identifikační popis z kterého kontinentu pocházím. Slovo asiat je také velmi obecné určení. Ovšem mezi japoncem a molgolem je obrovský kulturní, jazykový i historický rozdíl.
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(ricci, 31.12.2006 12:44:44)
Odpovědět
oprava mongolem
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(ricci, 31.12.2006 12:46:27)
Odpovědět
Nakonec podle Dana kdyby ten svůj lebensraum němci neprováděli s genocidou obyvatelstva tak třetí říše mohla fungovat ne ? My jsme byli na ujařmování zvijklí od Bílé hory a čech si nakonec vždycky na uzdu zvykne.
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(ricci, 1.1.2007 16:51:24)
Odpovědět
fuj zvyklí. To byla hrubka
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(Dan, 7.1.2007 0:18:57)
Odpovědět
fuj to je ale ne kvůli hrubce, nýbrž kvůli opětovnému lhaní !!
Zase mi něco podsouváš co jsem nikdy neřekl, mistře lži !
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(ricci, 31.12.2006 12:47:21)
Odpovědět
oprava nadsazuji
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(tomik, 31.12.2006 14:43:35)
Odpovědět
To je ostuda, takhle se ožrat už ráno. Měl byste se stydět.
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(Myrek, 4.1.2007 9:58:25)
Odpovědět
I já jsem byl proti vstupu ČR do EU. Z naší země se mohl stát veliký bazar, kam by jezdili utrácet peníze všichni naši sousedé (a i ti vzdálenější). To ovšem ministři financí ostatních států nemohli potřebovat. Proto nekriticky obdivná kampaň pro náš vstup. Ono ale referendum bylo podobně připraveno i ve SR, Maďarsku a Rakousko tam bylo natlačeno také jen taktak.
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(Karel Svoboda, 1.1.2007 19:38:21)
Odpovědět
Co to plácáte za nesmysly? Ani ten nejzaostalejsí clen EU se nemusí vzdávat své suverenity. Takto strasí jenom bývalý obdivovatel RVHP Klaus. Kdyby býval se Schwarzenberg v 90. letech zúcastnil tunelování a vykrádání statnich podniku a bank spolecne s Klausemnavrhoval by ho ten senilní dedek do nejvyssích funkcí sám. Víc nez slechtický puvod vadí Klausovi
ryzí charakter!
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(Josef, 1.1.2007 20:34:49)
Odpovědět
Pane Svoboda!
Na priklad jednotna zahranicni politika bude vadit Polakum, protoze historicky jsou neduverivi vuci Rusku a Nemcum a radeji by sve politicke, obchodni a kulturni vazby z toho duvodu udrzovali s USA. Nehlede, ze kazdy ctvrty American je sam, nebo puvodem Polak. Podobne jsou na tom Britove, kteri obchodne a kulturne maji vice vyhod ze spoluprace s USA nez s Francouzi. Na priklad jeden ze stezejnich bodu, proc Francozove neprijali Euroustavu byl strach z polskeho instaletara. Americanum zase vadi, ze vytvorenim evropske armady ztrati posledni spojence jako Polsko, Britanii, Italii a dalsich nekolik statu EU, ktere jim pomahaji v boji proti islamofasistum a v Iraku, protoze jakakoliv snaha pomoci Americanum bude pod kontrolou VETO velitelstvi jednotek rychleho nasaze v Bruselu. Brusel pod silnym vlivem Francouzu a Nemcu je v podstate silne antiamercky. Nadvlada Bruselu zacala diktatem co se smi pestovat a ktery cukrovar se musi zavrit a zkonci diktatem jak se mezinarodne chovat pod taktovkoui jednotne zahranicni politiky.
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(levi, 1.1.2007 9:14:03)
Odpovědět
Po přečtení článku v MF Dnes z 28.12.2006 nemohu jinak než se ještě jednou k tomuto tématu vrátit.Pan Hřebejk v onom článku mimo jiné prohlásil cituji:Česká zahraniční politika stojí na dědictví presidenta Havla a dále cituji:Klaus na Schwarzenberga nemá,proto se ho bojí,konec citátů.Co ktomuto dodat :Pane Hřebejku,panu Havlovi jste svou naprostou neznalostí a ignorancí české a nejenom české zahraniční politiky prokázal medvědí službu.Pokud se jedná o strach pana Klause z pana Schwarzenberga tak pokud mohu soudit z toho co o obou pánech vím pana presidenta Klause jste zcela určitě rozesmál a pana Schwarzenberga vzhledem k jeho nadhledu nad vlastní osobou jste musel zákonitě naštvat když už mám použít slušné slovo.Já jako občan této země a člověk který prožil v tak zvaném socializmu 50 let jsem nezpitoměl komunistickou ideologii ani jsem nebyl neinformovaný vzhledem k mému rodinnému zázemí a rodinné výchově proto mne a jistě mnoho dalších neurážejte a važte slova člověče.Jinak pro Vaší informaci.V každé zemi myslím tím demokratické zemi jsou pouze dva úřady které jsou vyjímečné svojí důležitostí :úřad ministerského předsedy a druhý je ministr zahraničí všechny ostatní pozice může vykonávat každá alespoň částečně příčetná osoba.Tak toto pane Hřebejku prohlásil v 18 stol.lord Salisbury jistému biskupovi který po něm chtěl jisté prebendy.Pokud vím tak řemeslem pana Schwarzenberga je býti royalistou.Znovu Vám pane Hřebejku opakuji :Važte slova člověče nešťastná.
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(ricci, 1.1.2007 16:53:59)
Odpovědět
Hřebejk je hulvát a sprosťák. Urazil ve svých příspěvcích už tolik lidí. Je to takovej zrzavej rarach co rád dělá zlo. Stačí si přečíst ty jeho kecy. A je fakt děsně namistrovanej. o jo myslí si, že když je rejža tak může kafrat do všeho. No může, ale měl by mu někdo napsat ať se netrapňuje
Re: Senátor Schwarzenberg sedí na dvou židlích
(ricci, 1.1.2007 17:42:40)
Odpovědět
Levi spíše než royalistou bych typoval, že bude v nějakém tajném řádu.
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euPortal.cz

Podle jednoho z vládců EU jsme burani z východu, protože nechceme uprchlíky. Neuvěřitelná drzost! Bijme ty hlavy při padání!Největší finanční krize, jakou kdy Evropa zažila, přichází, a ta otřese celou planetouKardinál Duka se možná postaví proti papeži FrantiškoviV USA uspořádali hon na Slovensko. Prý je zlé na imigrantyDnes mám pro Vás absolutně šokující informace o ilegálních imigrantech v ČR, které ještě nebyly zveřejněny. Navštívil jsem zařízení pro uprchlíky. Prosím šiřte dál. Je to fakt síla

euServer.cz

Nevidím potopené lodě, střežené hranice! Velice drsný projev slovenského premiéra Roberta Fica o imigrantechVětšina z Vás teď bude nejspíše šokována tím, co se tu dozví. Každý den nás škubou jako slepice! Cizí korporace nás všechny okrádají se souhlasem našich zaprodaných politiků

ePortal.cz

Na okraj: Petr Hampl, Situace Svobodných a jejich další perspektivyJak se boří mýty o uprchlících

Eurabia.cz

Zakladatel islámu trpěl příznaky psychózy a schizofreniePokud budeme ignorovat osud egyptských křesťanů, tak nás čeká jejich osud

FreeGlobe.cz

Halt! Scharia wacht! Aneb Islám v Německu chcemeTrojští koně strýčka Sama pro podporu demokratického vazalství

Nezdravi.cz

Vtip o očkování10 míst s nejvyšší mírou toxicity jsou varováním o stavu naší společnosti

ParlamentniListy.cz

Expert po show na Hradě: Miloši Zemanovi šlo málem o život. Udělal z některých srábky. Bitvu s novináři vyhrajeAktivisté proti Zemanovi jsou ubozí, zamindárkovaní a trapní. Společnost je militantně rozdělena. Bezohledná politika USA. Prezident je zábavný člověk, říká poslanec KSČM
Články autora
Průzkum
Nelegální imigrace Měly by se lodi s nelegálními imigranty vracet zpět stejně jako nelegální imigranti a v krajním případě tyto lodi potápět? Měli by se nelegální imigranti, pokud překročí hranici a odmítnou poslechnout výzvu k návratu, střílet?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour