reklama
reklama

Andrej Babiš zásadně a upřímně o zavedení eura, které chce Sobotka. Ptali jsme se ho i na ČEZ, šéf ANO se zasmál...

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 20.5.2017 | Rubrika: Rozhovory
no_euro

ROZHOVOR Předseda hnutí ANO, vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš nesouhlasí s premiérem Bohuslavem Sobotkou, že by ČR měla určit datum přijetí eura. Euro by nám dle něho přineslo spíše nevýhody a Babiš nechce, abychom museli ručit za krachující státy eurozóny a jejich banky. „Pro mě dnes euro skýtá více nevýhod než výhod,“ říká.  Dle Babiše by euro mohlo být i tématem k referendu. Vyjádřil se i k otázce spojení vládní krize se spojením premiéra Sobotky a ČEZu.

Premiér Bohuslav Sobotka řekl na sněmu Hospodářské komory, že by se mělo určit datum přijetí eura, abychom nezůstali mimo hlavní proud evropské integrace, protože dle Sobotky budou prezident Francie Emanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová směřovat k větší integraci eurozóny. Předseda Senátu Milan Štěch řekl, že Česká republika euro potřebuje, protože to je prý stabilizační měna. Co tomu říkáte?

Já si to nemyslím. Nemyslím si, že by euro byla stabilizační měna. Když se podíváte na výsledky veřejných rozpočtů států eurozóny a států, které nejsou v eurozóně jako Česká republika, tak státy eurozóny mají podstatně horší deficity, podstatně větší zadlužení. Můžeme se podívat na Řecko, Itálii či další státy. Takže být v eurozóně neznamená prosperitu. Jsem přesvědčen, že pro nás je důležité si nechat nezávislost z hlediska měnové politiky, ponechat si nezávislost České národní banky.

Jaké jsou argumenty proti přijetí eura?

Pokud bychom vstoupili do eurozóny, tak by již věci neurčovala ČNB, ale Evropská centrální banka. A v případě, že se nebude ekonomice dařit, tak má ČNB možné nástroje jak na to reagovat, může ovlivnit kurs a může učinit určité intervence. To je důležité. Euro má samozřejmě i nějaké výhody pro určité firmy, aby nemusely hedgeovat či se zajišťovat.

Každopádně otázka eura je úkol příští vlády, která vyjde z voleb, a bude na ní, jak se k tomu postaví. Já mám vlastní zkušenost z působení v Radě EU, v radě ministrů financí, kde jsem prosazoval ten náš pilotní projekt „reverse charge“. Když jsem si to dohledal, tak vlastně jediná legislativní změna, kterou Česká republika v EU prosadila od vstupu do Evropské unie, tak je tento náš projekt, na kterém jsem tvrdě pracoval.

Často jsem viděl naši bezmoc při snaze postupovat proti zájmům velkých států a při prosazování našeho českého národního zájmu. Tím naším českým národním zájmem bylo získat kompetenci pro českou vládu, aby rozhodovala o tom, jakým způsobem aplikovat tento institut boje proti neplacení DPH.

Proto pro mě dnes euro skýtá více nevýhod než výhod. Nechci ručit za řecké dluhy, nechci ručit za italské banky. Eurozóna potřebuje reformu. Všichni vědí, že Řecko je v bankrotu, ale všichni se tváří, že to tak není. Odkládají splátky o desítky let. Místo ekonomického projektu je to politický projekt. Nemyslím, že když budeme v eurozóně, že nám to z hlediska našich zájmů v Evropě nějak pomůže. My potřebujeme mít v Evropě lidi, kteří budou prosazovat naše zájmy, podobně jako já jsem udělal ten reverse charge. Potřebujeme lidi, kteří se budou bít proti směrnici o zbraních, proti kvótám a podobně. Takže určovat termín vstupu do eurozóny nepovažuji za důležité.

Jak jste hovořil o tom, že nechcete ručit za řecké dluhy či italské banky, tak jste tím myslel mechanismus ESM, že bychom museli financovat ty státy v problémech?

Samozřejmě. Naše banky jsou ve skvělé kondici, a pokud by někde v EU bankrotovala nějaká banka, tak bychom se museli na tom finančně podílet.

Také bychom přišli o dohled naší centrální banky nad našimi bankami…

To taky. A bůhví, co by se stalo s našimi bankami...

Byla by otázka přijetí eura vhodným tématem pro referendum? Švédové také přijali ve smlouvách euro, ale pak uspořádali referendum a euro nemají…

Jo. Proč ne… Když se lidem dobře vysvětlí ty plusy a minusy, tak si myslím, že to není proti ničemu.

Ještě jedna otázka mimo téma. Web Neovlivní napsal, že celá vládní krize vznikla kvůli tomu, že jste chtěl prý na červnové valné hromadě ovládnout ČEZ a kvůli tomu vás chce prý Sobotka odvolat, protože je spojencem šéfa ČEZu Beneše. Jde prý o elektrárnu, kterou chce koupit pan Tykač… Tak jestli k tomu něco řeknete…

Tak nevím. Já nechci spekulovat. Ale je všeobecně známo, že vlastně ČEZ byl vždycky strašně vlivný a… Nechci to nějak moc rozvádět jako... (smích)

www.parlmentnilisty.cz

Klíčová slova: euro  | EU  | národní stát  | Babiš
3585 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
reklama

Čtěte také

euPortal.cz

Vtip o imigrantech: V roce 2036 čte učitelka základní školy v Liberci docházku, kontroluje přítomnost dětí...Podívejte se, kteří čeští poslanci hlasovali pro to, aby EU uvalila na Českou republiku sankce za nepřijímání migrantůKam směřuješ, Evropo? Zdvihni se z kolen! Probuď se z letargie! Jinak budeš své mrtvé děti oplakávat každý den… Nepřítelem západní civilizace není terorismus, nýbrž islám.Máme tajnou videonahrávku, jak to bylo doopravdy s Čapím hnízdem a Andrejem Babišem. Někoho přejde legrace... Podívejte se samiKolonialismus a loupežnictví šířící USA...

euServer.cz

Jestli soudíte, že náš stát je chuděra a nuzák podle toho, že některým svým lidem platí jen tolik, aby udrželi tělo a duši pohromadě akorát do příštího měsíce, jste naivové...Tento pořad ČT je tak neuvěřitelně hloupý a účinkování Stropnického a Jandy jako šašků tak přesvědčivé, že si ho prostě nelze nechat ujít

ePortal.cz

Peníze jsou pro prezidenta víc než životy jeho lidí. Trpké zklamání!Běžte do háje s plyšovými medvídky a držením se za ruce. To jste vážně tak natvrdlí?

Eurabia.cz

Agitátorka pro EU a příliv muslimských imigrantů klidně obětuje životy polských obyvatel ....Dobrovolná nacistka, pardon muslimka vychvaluje islám v Kladně ...

FreeGlobe.cz

Manželka lucemburského má až neuvěřitelně malá prsa. Čím to může být? Ženy ostatních politiků ji hravě strčí do kapsy (+ foto)Pamatujete si imigranta, který na koupališti znásilnil desetiletého chlapce? Snížili mu trest, ten předchozí byl prý moc krutý. Uhodnete, kolik teď dostal?

Nezdravi.cz

Nehněvejte se! Přečtěte si, co hněv dělá s vaším organismemO obyčejné vodě, cholesterolu a o tom, proč je farmacie založená na lži. Rozhovor s dr. Batmanghelidjem

eOdborar.cz

Cikáni řvali na demonstrující Čechy: Češi do práce, ať je na naše dávky ...Brzy budou zrušeny důchody a lidi nechť chcipají hlady vzkazuje politik z ANO ...

ParlamentniListy.cz

Skandální report o migraci z Afriky: Tady nabírají černochy, tady je ,,uskladňují", tudy jezdí. Všichni vědí, nikdo nekonáJá musím žrát sračky, tohle je drahý, řekl důchodce nad farmářskými trhy. Ať jdou do hajzlu, a to jsme se smáli komunistům, pravil prodejce, když mluvil o EET
Institut Václava Klause
Omlouváme se, data jsou dočasně nedostupná
Články autora
Doporučujeme
PLATFORMA PRO ZACHOVÁNÍ EVROPSKÝCH HODNOT

Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Rádio Dixie

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

RSS feed Zasílání upozornění