Chytit Kocába za flígr a jeho úřad zrušit, zní z ODS

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 19.7.2010 | Rubrika: Politika
Ilustrace

16.7.2010 16:38 - ParlamentníListy.cz se dotazovaly parlamentářů ODS, zdali by by měla být zrušena funkce vládního zmocněnce pro lidská práva při Úřadu vlády, kterou zastává Michael Kocáb.

Poslanci, senátoři a europoslanci ODS se vesměs shodují, že by měl být institut zrušen a pokud by měl být zachován, tak bez Michaela Kocába.

Máme ústavu a listinu práv. To stačí

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová se domnívá, že byl měl být úřad zrušen. „Ano, zcela určitě. Ústava a Listina lidských práv garantují vše potřebné. Stačí pouze tyto normy dodržovat. Úřadu netřeba," sdělila redakci šéfka sněmovny Němcová.

Chytit za Kocába za flígr

Senátor ODS Petr Pakosta se domnívá, že by měla být zrušená celá funkce. „Pokládám tuto agendu za zbytečnou. Díky Bohu za pana Kocába, který prokázal, jak tato agenda naprosto zbytečná je," řekl ParlamentnímListům.cz senátor.

Poslanec Michal Doktor si myslí, že funkce by se rušit neměla. „Ale Kocába je třeba chytit za flígr. Je to ´pan zbytečný´," vyjádřil se Doktor.

„Ano, Kocábův úřad by měl být zrušen. Celá rádoby lidskoprávní agenda podryla po staletí vybojovaný koncept občanských práv. Pod vedením Michaela Kocába se jasně ukázalo, že takzvaná obrana lidských práv je ve skutečnosti levicová platforma útoku na demokracii," reagoval na dotaz europoslanec Ivo Strejček.

Zelený nemá na vládě co pohledávat

Europoslanec Hynek Fajmon se také domnívá, že by mělo být křeslo zrušeno a Michael Kocáb by měl odejít z Úřadu vlády. Agendu může převzít nějaký odbor. „Kocáb by neměl navíc na úřadu zůstat, protože Strana zelených, kterou zastupoval, nedostala důvěru voličů," míní Fajmon.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy úřad zrušit nelze, protože v má v agendě závazek České republiky vůči mezinárodním lidskoprávním smlouvám, ale měl by se zeštíhlit. Funkci by však podle něho neměl v žádném případě zastávat Michael Kocáb, ale někdo z koalice. „Jeho působení ve funkci bylo sporné," vysvětlil Benda.

Bývalý poslanec a kandidát ODS na senátora na Praze 6 Petr Bratský se domnívá, že by se měla funkce zrušit, ale agenda by měla zůstat na Úřadu vlády.

Zrušit. Ušetříme za darmošlapy

Senátor Jaroslav Kubera si dle svých slov odjakživa myslí, že by takové úřady neměly existovat. „To se nemělo vůbec zřizovat. V takových komisích a úřadech se živí řada darmošlapů a jejich zrušením by se ušetřilo spoustu peněz," řekl redakci Kubera. Podle něho by se měly zrušit i další podobné komise a rady.

Rada pro tohle a další pro tamto

Z podobných institucí na Úřadu vlády můžeme najít například Radu vlády pro záležitosti romské menšiny, Radu vlády pro lidská práva, Radu vlády pro národnostní menšiny, Radu vlády pro nestátní neziskové organizace, Radu vlády pro koordinaci protidrogové politiky, Vládní dislokační komisi, Vládní výbor pro zdravotně postižené občany, Radu vlády pro informační společnost, Rada pro výzkum, vývoj a inovace a Radu vlády ČR pro rovné příležitosti žen a mužů.

Další rady nezřizuje vláda, nýbrž jednotlivá ministerstva. O blaho občanů pečují dále například Rada vlády pro udržitelný rozvoj, Rada pro zdraví a životní prostředí, Rada hospodářské a sociální dohody, Rada vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, Rada vlády pro seniory a stárnutí populace, Rada vlády ČR pro bezpečnost silničního provozu, Národní koordinační skupina pro digitální vysílání, Česká komise pro UNESCO, Rada České republiky pro jakost a Komise pro rozvoj Brdska.

Kocáb sám ještě zřídil Agenturu pro sociální začleňování v romských lokalitách. Ta je "nástrojem Vlády ČR k zajištění podpory obcím v procesu sociální integrace. Jejím posláním je propojovat subjekty na místní úrovni tak, aby spolupracovaly při sociálním začleňování. Podporuje nadresortní přístup a propojování působení veřejné správy a neziskového sektoru". 

Kocáb sliboval odchod. Na funkci prý nelpí

Sám Michael Kocáb dříve říkal, že na úřadu skončí s odchodem premiéra Jana Fischera. Kocáb pro média uvedl, mu jde o to, aby vláda Petra Nečase zachovala funkci vládního zmocněnce pro lidská práva a jeho agendu. Kdo bude zmocněnce dělat, je pro něj ale prý vedlejší. Premiér Nečas o osudu úřadu a Kocába ještě nerozhodl.

Kocáb ve vládě Mirka Topolánka zastával funkci ministra pro lidská práva, na kterou byl nominován Stranou zelených. Tento post zastával i v úřednické vládě Jana Fischera. 

Podle internetových stránek vlády zmocněnec ve spolupráci se sekretariátem Rady vlády pro lidská práva vykonává činnosti, které plynou z funkcí zmocněnce vlády pro lidská práva, předsedy Rady pro lidská práva a prvního místopředsedy Rady pro záležitosti romské komunity. Zejména plní funkci iniciativního a koordinačního orgánu vlády v oblasti vyhodnocování stavu a úrovně dodržování ochrany lidských práv v ČR.

Související:
Zachovejte můj úřad, lobbuje Kocáb u Nečase
 

Autor: Lukáš Petřík

3253 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení
Komentáře


Re: Chytit Kocába za flígr a jeho úřad zrušit, zní z ODS
(babka, 19.7.2010 5:31:24)
Odpovědět
Pozorně sledujíc všechno dění u nás, neubráním se dojmu, že zbytečného a neschopného Kocába se bojí vyhodit, protože šedá eminence Havel vždy umisťoval své přítelíčky na různá místa, aby měli lukrativní posty. Nedělá to jen Havel, ale mnoho jiných a proto to tu vypadá jak vypadá. Posledních 20 let svého života jsem si představovala tedy rozhodně jinak.Vzpomeňte - na poslední chvíli umístěni Fischerová a Karásek. Hlavně že mají plnou pusu pravdy a lásky. A jak to bylo s tím Chemapolem?
Re: Chytit Kocába za flígr a jeho úřad zrušit, zní z ODS
(jára, 19.7.2010 19:32:50)
Odpovědět
Jediné,co nám ještě chybí ke štěstí,je Rada selského rozumu.Ti s tituly před i za jménem ,při výkonu nesmyslných funkcí, v nesmyslných organisacích, už dostatečně ( a taky pěkně draze) dokázali nesmyslnost své existence.Věřím,že ti se selským rozumem by stejnou problematiku konečně začali řešit:jednoduše,levně a - hlavně - účinně.Tak,jak jsou zvyklí myslet a konat celý život.
kdo jsou odborníci, vědci, apod
(jýká, 19.7.2010 20:57:55)
Odpovědět
odborníci (všeobecně)- to jsou lidé, kteří nic jiného neumí, bývají to často inženýři čehosi, pročež si je babičky ze sousedství velmi váží a nutí vnoučata slušně pana inženýra pozdravit (pan inženýr pak dotyčnou 2x vytopí
(pokud jde o technickou oblast, většinou doporučují zakoupení větší, dražší části rozbité věci, než vyměnit její doopravdy rozbitou část v ceně několika korun)
řešení: nevěřte odborníkům, jde.li o řemeslníka, většinou si to co zničí, musíte dodělat sami, jde-li např. o architekta, věřte, že dům se buď nakloní, prakne, navržené dveře se budou otvírat na nesprávnou stranu a všechno dohromady bude taknějak menší a stísněnější, než na tom krásném počítačovém návrhu

vědci - to jsou jacísi anonymové bůhví odkud, čteme o nich vždy v novinách či na internetu (bývají často z Ameriky, někdy i odjinud), vyvíjejí či zkoumají neuvěřitelné věci, je z podivem, že je za to někdo platí (např. že lední mdvědi jsou leváci, či mravenec, otráví-li se čímsi a uhyne, padne vždy na pravý bok). zvláštní poddruh jsou tzv. akademici (instituce podle ruského vzoru, kde se koncentrují vědci, kteří zde bádají), tato nesmyslná chobotnice, odčerpává z rozpočtu neskutečné peníze, ale žádné nevrací (pokud vůbec něco vyzkoumají, prodají to buď sami nebo jen vydají svým jménem knihu a patenty se zaplatí přes nějaké s.r.o.) kolik mají ústavů a (většinou historických) budov, se svými sekretářkami a kancelářemi, lze zjistit jednoduš otevřením zlatých stránek
řešení: zrušit, rozehnat, zakázat

ekonomové - ti starší, co mají ještě pod kůží zažraný marxismus, vyučují ekonomiku těm mladým bezskrupulózním vševědům. navíc se domnívají, že ekonomie je věda (sanží se na trh aplkovat matematické modely), způsobují krize a pak si osobují právo nás z té krize vyvést
řešení: zruší-li se ekonomické posty, nikomu by to nechybělo a trh by se pravděpodobně velmi brzy uzdravil

meteorologové - zvláštní skupina vědců, vyznačující se tím, že čím větší rozpočet a čím výkonější počítače budou mít, tím častěji se netrefí v předpovědích (a ještě drze tvrdí že to není pravda), prostě jasno místy polojasno místy déšť = nebude-li pršet nezmoknem
řešení: meteorology vyhodit na dlažbu, radary i s Amálkou dát do šrotu, a zaměstnat 50 důchodců revmatiků s výhledem na mravence, vlaštovky a západ slunce

novináři - jsou v zásadě dva druhy. první, jsou ti, co lžou zcela vědomě, druzí, co lži pouze papouškují (pokud je to zpráva ze zahraničí, často obsahuje navíc nějakou nesmyslnou chybu, které si nikdo z nich nikdy nevšimne). všeobecně pro tuto prolhanou pakáž platí, že ačkoli mnoho let studovali žurnalistiku na universitě, většinou neumí správně používat český jazyk (pravopis i forma vyjadřování). pokud se jedná o tiskovku s občerstvením, je účast zaručena
řešení: žádné legální mě nenapadá

lékaři a lékárníci - pokud vám lékař odebere nesprávný orgán, nebo levou nohu či ledvinu za pravou, či vás poškodí jakkoli jinak, nikdy za nic nenese zodpovědnost - tzv.odboná komise složená z jeho kolegů, se za něj postaví.
to nemluvím o ponižujícím doprošování se a čekání na kvalitní službu
lékárníci - to jsou lidé, kteří vám bez uzardění prodají na kašel francouzský lék NaCl v H2O (kuchyňská sůl rozpuštěná ve vodě), a i jinak nabízejí dražší verze úplně od všeho
řešení: asi není, snad jen to občas vyřešit ručně, jak se koneckonců občas i stává

___________________
doplňte klidně další, napadnou-li vás další profese

btw. taky už u vás nemají odpoledne chleba, jako za bolševika? taky už jsou prodavačky stejně drzé jako dřív? u nás ano
Re: kdo jsou odborníci, vědci, apod
(Hunter, 23.7.2010 11:36:12)
Odpovědět
Máte naprostou pravdu. Jen v jednom bodě je vaše tvrzení mimo. Nnní to přece jen Amerika kde "vynilající vědci" badájí nad bevýznamnými blbostmi a žijí z toho dobře. Zvláště v ČSR i nyní v ČR je obrovská tlačenice adeptu na akademický titul před fakultami tak Zv. "Humanitních a společenských" pavěd. A ti všichni chtějí báječně žít z přežvykování a vyměšování různých uhozených teorií. Totéž platí i o ekonomií. Kdyby Tomáš Baťa znal úžasné teorie geniálních ekonomu, tak by navždy zůstal vesnickým příštipkářem.
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

euPortal.cz

Tenhle známý politik je opilý totálně na plech. Podívejte seJe mi z toho blbě, zkažená ČT. Slova o nezávislosti jsou špatný vtip. Je to chobotnice. Politici promluvili k návrhu, aby poplatek platili i ti, kteří nemají televiziProfesor Tomáš Halík se již asi úplně zbláznilTakhle tvrdě odpákoval černošský prezident Keni prezidenta USA, když mu chtěl Obama vnucovat "americké ideály"Vláda ČR: Český národ je rasistický a je potřeba ho převychovat. A peníze na to získaly tyto neziskovky

euServer.cz

Ransdorf: Agresivní USA rozvrací svět a šíří chaos, aby si udržely moc. Rusko nikoho napadat nebude. Havel a jeho kamarádi zasadili strašný úder. A jen idiot...Rusko je pro nás prý existenční hrozbou, protože morální korozi nám vnucuje jako standard příkladného chování..

ePortal.cz

Kdysi mocný ruský bankéř promluvil o okolnostech, které vedly ke zvolení Putina prezidentem. Původně prý také...Islamoklast Martin Konvička si bude muset vybrat: Bud prohrát v alianci s Cikány a Vietnamci, nebo mít šanci vyhrát s Okamurou

Eurabia.cz

Proč nenávidí naši společnost? Aneb dvojí metr lidskoprávních hyenTěšte se: Imigranti by se měli umísťovat do obytných čtvrtí, kde bydlí střední třída

FreeGlobe.cz

Ruské pasy pro obyvatele neuznávané Luhanské lidové republiky?Ramadán je součástí švédské tradice. Alespoň to tvrdí švédští poslanci

Nezdravi.cz

Vtip o očkování10 míst s nejvyšší mírou toxicity jsou varováním o stavu naší společnosti

ParlamentniListy.cz

Jiří Krampol rozjímá: Svět spěje do hajzlu. I Havel mi říkal, že kapitalismus dnes stojí na gaunerech. Babička brečí v lékárně, že nemá na lék, a my budeme pomáhat cizincům?Zeman je prase, opakoval novinář. V cizině se nám kvůli němu smějí, přidal Schwarzenberg. A my máme stanovisko Hradu
Články autora
Průzkum
Nelegální imigrace Měly by se lodi s nelegálními imigranty vracet zpět stejně jako nelegální imigranti a v krajním případě tyto lodi potápět? Měli by se nelegální imigranti, pokud překročí hranici a odmítnou poslechnout výzvu k návratu, střílet?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Byli jsme i před unií, budeme i po ní. Boj za samostatnost našeho státu bude probíhat i po Lisabonu

dixienet.org

Václav Klaus

Mladá pravice

D.O.S.T.

Pat Buchanan

Ron Paul

Eretz.cz - zpravodajství z Izraele

Československo 2008 tour